Andrzejki – zawody strzeleckie, wróżby, konkurs……….

Szczęście to harmonia we wszystkich sferach życia – miłosnej, zdrowotnej i zawodowej. Nawet największe burze łatwiej przetrwać, kiedy ma się u boku kochającą osobę. Dlatego tak ważny jest wybór partnera życiowego. Jest dzień w roku, kiedy możemy zajrzeć w przyszłość i dowiedzieć się, kto jest nam pisany. Dla pań takim dniem są andrzejki. Jednak i panowie mają możliwość poznania przyszłej partnerki. Wróżby kawalerskie odprawia się w nocy z 24 na 25 listopada. To zapomniane już nieco matrymonialne święto – katarzynki.

Jedno z porzekadeł ludowych mówiło, że „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Z tym właśnie powiedzeniem wiąże się najprostsza z wróżb katarzynkowych. Wieczorem 24 listopada należy włożyć pod poduszkę różne drobiazgi kojarzące się z kobietami. Zastąpić je można również gęsim piórem. Zabiegi te mają przywoływać sny o przyszłej ukochanej. Bardzo ważne są też symbole, które ukazują się we śnie. Wskazują one sposób, w jaki kawaler dotrze do swej partnerki oraz ją określają. Płot mówi o tym, że będzie nią sąsiadka lub kobieta mieszkająca niedaleko, droga, samochód lub inne środki lokomocji mówią o dzielącej od niej odległości. List, komputer czy telefon mogą wskazywać, że kochankowie poznają się w sieci. Sowa oznacza, że będzie to dziewczyna mądra, kwoka zaś symbolizuje kobietę opiekuńczą i troskliwą. Kura biała oznacza młodą dziewczynę, zaś czarna – wdowę. Paw zapowiada jej niezwykłą urodę, a kukułka – dość swobodne podejście do macierzyństwa. Siwy koń we śnie to znak starokawalerstwa. Jeśli panowie wolą bardziej dosłowne przepowiednie, mogą na kartkach wypisać kobiece imiona i rano wylosować jedno z nich.

Kolejną z katarzynkowych wróżb są kubeczki. Do jednego z nich wkładamy obrączkę, do kolejnego monetę, do następnego ziemię, a ostatni zostawiamy pusty. Kubeczki należy siedmiokrotnie pomieszać, wypowiadając słowa: “Kasiu, daj mi znać, co się ze mną będzie dziać”. Następnie losujemy kubeczek. Obrączka oczywiście zapowiada wielką miłość, moneta – niespodziewane bogactwo, a ziemia dobrą pracę. Pusty kubek jest oznaką niepewnej przyszłości. Z jakichś przyczyn nie możemy w tej chwili dowiedzieć się, co nas czeka.

Innym sposobem na stwierdzenie, czy w danym roku kawaler zmieni stan cywilny, było ścięcie gałązki wiśni i postawienie jej w wazonie. Jeśli zakwitła do Bożego Narodzenia, to należało szykować się na wesele.

Inne wróżby to nie wiem, ale z gałązką wiśni to sprawdziłam na Wojtku z którym pracowałam. Był wtedy młodym pracownikiem, po studiach. Opowiadał, że rozstał się z narzeczoną – nie w głowie mu były nowe związki. Ale w Andrzejki przyniosłam do pracy gałązki wiśni, wstawiłam do wody i powiedziałam Wojtkowi, że jak zakwitną to w następnym roku czeka go wesele. Nie wierzył, ale jak mi opowiadała  pracująca z nami Jola, na wszelki wypadek do wazonu dosypał trochę soli.  I cóż się okazało……………Na wiosnę poznał Bogusię a jesienią było wesele.

Członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie obchodzili Andrzejki i Katarzynki jednocześnie 26 listopada 2022 roku w Leśnictwie Stary Dwór. Oczywiście było lanie wosku /wróżbę przygotowali Wiesia i Jasiu Filipkowie/, konkurs z wiadomości o tradycji tych świąt /opracował Anatol Leszczyński/. zawody strzeleckie / Anatol Leszczyński i Wojtek Dąbrowski/ oraz ognisko z kiełbaskami /Józek Gazda i Antoni Jarczyk/.  Na razie nie zdradzimy co się komu wywróżyło, żeby nie zapeszyć, ale jak się sprawdzi ………to oczywiście

poinformujemy.

Co ciekawe wszyscy uczestnicy spotkania brali udział w laniu wosku na leśnej polanie. Wróżba była miłą niespodzianką  dla najmłodszych uczestników zabawy – chwila samodzielnego przelewania przez klucz ciekłego wosku, następnie odczytywania odlewu. Zuzia ,Stasio i Szymon Dąbrowscy byli pod wrażeniem.

W innym miejscu odbywało się strzelanie z broni sportowej do „Dzwonu” z broni z tradycyjnymi przyrządami  celowniczymi i broni wyczynowej  wyposażonej w lunetę.

A najlepsi tego dnia  strzelcy to:

Konkurencja młodzież:

Stanisław Dąbrowski  – złoty medal

Szymon Dąbrowski – srebrny medal

Zuzia Dąbrowska – brązowy medal

Konkurencja Panie:

I miejsce Rysia Kłębukowska

II miejsce Basia Janowska

III miejsce Teresa Mielczarska

Konkurencja Panowie:

I miejsce Michał Kłębukowski

II miejsce Antoni Jarczyk

III miejsce Wojciech Dąbrowski

 

A największą wiedzą w  konkursie z wiedzy andrzejkowej wykazali się .Wiesia Filipek, Marianna Bonisławska, Basia Janowska, Stefania Jarczyk

Gratulujemy  zwycięzcom, szczególnie najmłodszym członkom naszego Koła , którym wręczono uroczyście medale. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w  plenerowym spotkaniu. Kolejne  spotkania plenerowe w grudniu – zapraszamy.

Stasiu pokazuje jak bobry mocno pracują –  przewidują mroźną zimę ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *