Święto czy zbędna tradycja?

Przesłaniem środowego spotkania 8 marca 2023 roku,  członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie, w kawiarni Park Cafe w Olsztynie  było:

  „ każda okazja jest dobra, by celebrować kobiecość”,

 „uśmiechnijmy się do świata i do siebie.”

1 marca w starożytnym Rzymie zamężne kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony. Składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Mogły też liczyć na prezenty od swoich mężów.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od 1910 roku nie rozróżnia stanu cywilnego Pań, ani nie obliguje je do organizowania z tej okazji poczęstunku dla zniewolonych przez siebie. Święto do życia powołała Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W Polsce święto było chętnie celebrowane za czasów socjalizmu. Goździk stał się symbolem kwiatów, które otrzymywały  kobiety tego dnia.

Tradycja ta została utrzymana …. W trakcie spotkania wszystkim paniom prezes Koła Anatol Leszczyński wręczył goździki. Wyróżnił się Antoni Jarczyk, od którego otrzymaliśmy białe niewinne różyczki.

Dziękujemy Panom i  bardzo dziękujemy naszej Koleżance Marii Jeglińskiej, która  przygotowała spotkanie – wybrała kawiarnię, uzgodniła termin. Pamiętamy piękne wnętrza, uroczyście przygotowane stoły, wspaniałe ciasta, pachnące herbatki i kawki. Atmosfera była tak przyjemna, ze zobowiązaliśmy prezesa do organizacji cyklicznych podobnych  „ zebrań”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *