Sprzątamy po wandalach

W sobotę 18 marca 2023 roku członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie spotkali się, by wspólnie posprzątać  „Wojtkowy Las”.

Od lat walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci do lasu – i o dziwo , w tym roku tych śmieci jest jakby mniej. Może to efekt systematycznego sprzątania, a także umieszczania w miejscach szczególnie zaśmieconych, apeli o zachowanie czystości, przygotowywanych przez naszego Kolegę Antoniego Jarczyka.

Lubimy spacerować po olsztyńskich lasach, szczególnie jeżeli po drodze nie widzimy w nim porzucanych odpadów, a jeżeli widzimy to nie tylko w czasie wiosennej akcji, ale też w ciągu całego roku staramy się je zabrać ze sobą i przenieść w odpowiednie dla nich miejsce. Przy stałej współpracy z leśniczym Leśnictwa Stary Dwór Wojtkiem Dąbrowskim udaje się zmniejszyć zagrożenie.

Pamiętajmy, że  tylko w ubiegłym roku Lasy Państwowe przeznaczyły na ten cel niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 śmieci! To kupa kasy!  Zastanawiamy się  kto te śmieci przynosi, a czasem jest oczywiste  /sądząc po ilości/, że wywozi do lasu. Mamy, jako społeczeństwo wysokie mniemanie o sobie, o swojej kulturze………..?

Wędrujemy po lesie w każdą sobotę cały rok. Kochamy las i przyrodę. W każdą porę roku, chociaż jest inaczej, ale zawsze pięknie. Są niespodzianki. Pogoda jeszcze w kratkę, w tygodniu spadło dużo śniegu, ale w sobotę spotkaliśmy pierwsze przylaszczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *