Nasz pierwszy kawałek lasu

  Członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie sadzili las ośmiokrotnie, w różnych nadleśnictwach, działających w ramach RDLP w Olsztynie. Sadziliśmy głównie dęby ale też sosny świerki i lipy. Dęby rosną bardzo wolno, są długowieczne i długą mają historię.

Pierwsze dęby w Polsce pojawiły się 9000 lat temu. Wiek najstarszego (datowany metodą radiowęglową) znalezionego w Polsce, określany jest na ok. 9200 lat.

Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie. Stare, często szczególnie potężne egzemplarze nazywano „ojcem dębów” lub „gospodarzem lasu”. Równie często wiązane były legendami i podaniami ze znanymi postaciami historycznymi, które miały je zasadzać, odpoczywać pod nimi lub sprawować sądy (np. pod Bartkiem miał sądzić Kazimierz Wielki z kolei pod „Dębem Jagiełły” odpoczywał ponoć król Władysław po polowaniu, podczas którego gromadzono zapasy na wyprawę grunwaldzką. Dąb jest drzewem opisywanym również w literaturze ludowej i w pieśniach. W praktykach magicznych postrzegany był zawsze jako dający siłę i zdrowie.

Przede wszystkim jednak jest on najważniejszym w Polsce leśnym drzewem liściastym (i trzecim w ogóle, po sośnie i świerku).

29 października 2020 r.  odwiedziliśmy „nasz pierwszy kawałek lasu”, położony na terenie Olsztyna. Maleńkie sadzonki sadziliśmy zgodnie z wytycznymi pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, panów Andrzeja Sobani i Arkadiusza Mrozowskiego.  Było to 9 lat temu, ale do dzisiaj bardzo miło wspominamy naszą „współpracę”.  Pozdrawiamy serdecznie obu Panów.

 

Sadzonki przyjęły się, rosną ale jak na dęby przystało bardzo wolno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.