Rok 2022 – się działo

5 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku czwartkowe  spotkanie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK  przy ATW w Olsztynie. Była to doskonała okazja do podsumowania przez prezesa Koła Anatola Leszczyńskiego naszej działalności w roku poprzednim.

 Z uwagi na panującą jeszcze na początku roku pandemię, realizację planu pracy rozpoczęliśmy z opóźnieniem, w tym też comiesięczną edukację w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Były to bardzo interesujące spotkania z ciekawymi ludźmi. Gościliśmy m.in.

 Adama Siemakowicza  – inspektora straży leśnej  RDLP w  Olsztynie,

 Patryka Kaczyńskiego specjalistę od spraw łowiectwa,

Wojciecha Matuszaka V-ce dyrektora RDLP,

Mariana Szymkiewicza kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie,

Mariusza Dawidowicza i Jarosława Turka z Nadleśnictwa Kudypy, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak przebiegają przygotowania i następnie inscenizacje średniowiecznych bitew.

Swoją wiedzę poszerzamy również podczas wycieczek. W  rok 2022 byliśmy:

22 kwietnia  w  Piszu – Zdobycie Piskiej Pozycji Ryglowej, Muzeum Piskie, zabytkowe obiekty sakralne, stare miasto,

15 października byliśmy jednymi z pierwszych zwiedzającymi nowo otwarte  Muzeum  Grunwaldu.,

18 listopada wyjeżdżaliśmy do Szczytna, odbyliśmy edukację w Nadleśnictwie Szczytno. Następnie zwiedzaliśmy wystawę malarstwa w Domu Kultury i wystawę poświęconą  byłemu mieszkańcowi miasta  znanemu muzykowi  Zespołu Czerwonych Gitar Krzysztofowi Klenczonowi.

Sobotnie rajdy z kijkami odbyły się 24 razy po lasach Nadleśnictwa Kudypy, przeważnie w Leśnictwie Stary Dwór, którego  gospodarzem jest członek naszego Koła Wojtek Dąbrowski, a jego trójka dzieci też należy do Koła. W czasie rajdów , pod zaprzyjaźnioną wiatą odbyło się 18 konkursów . Ponadto 4 konkursy  przeprowadzono za pośrednictwem strony internetowej. I niespodzianka, bo odpowiedzi udzielali nie tylko nasi członkowie, ale ludzie z Krakowa, Białegostoku, Hajnówki, Poznania, Suwałk.

Tradycyjnie część rajdów przeznaczamy na sprzątanie lasu, w tym roku trzykrotnie.

W poniedziałki strzeleckie odbyło się 8 spotkań na strzelnicy sportowej w ZW LOK pod okiem instruktorów i sędziów  : Anatol Leszczyński,  Józek Gazda, Grzegorz Kluczek, Adam  Siemakowicza. Przeprowadzono 4 razy zawody strzeleckie z broni sportowej. Udział w zawodach wzięli członkowie Koła i członkowie rodzin – dzieci i wnuki. I właśnie dla wnuków, w ciągu roku, organizowaliśmy kilka imprez. Oprócz strzelania, największą atrakcją jest coroczne ubieranie leśnej choinki w piękne  łańcuchy z jabłek, innych owoców, marchewek, listków kapusty  a także kawałeczki słoniny dla sikorek, a może nie tylko……….

Tradycyjnie, przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem , w RDLP w Olsztynie koleżanki zajmujące się rękodziełem zorganizowały wystawę cieszącą się dużym  zainteresowaniem  pracowników Dyrekcji i członków Koła. A 31 grudnia obchodziliśmy w lesie, jak przystało na miłośników lasu.

To tylko w skrócie co się u nas działo w 2022 roku. Na  koniec prezes  Anatol Leszczyński wymienił wszystkich naszych dobrodziejów, dzięki którym nasza działalność jest możliwa oraz podziękował członkom , którzy szczególnie przyczynili się do realizacji planu. Lista jest długa…..I o to chodzi, przecież Koło Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie jest naszą wspólną oprawą i im więcej damy z siebie tym więcej wspólnie otrzymamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *