Zakończenie sobotnich rajdów nad Jeziorem Wadąg.

Jak w każdą sobotę, 27 maja 2023 roku, spotkali się członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie. Tym razem na pętli MPK przy ul. Jagiellońskiej – Ogrody o godzinie 10.00 Następnie spacerkiem poszliśmy ul. Jagiellońską obok Auto Kramu Bogdana Mydło, Elektrowni Wodnej na rzece Wadąg, przez most nad rzeką Wadąg i weszliśmy do miejscowości Wadąg.  Po drodze mijaliśmy zakłady pracy między innymi to: Wigor Plus Nowodworski, Wipasz SA, Myko – Pol hurtownia i przetwórstwo ryb.

Następna urokliwa miejscowość to Myki, na końcu tej wsi doszliśmy do Jeziora Wadąg.

Jezioro o powierzchni  500ha. Typu sielawowego o głębokości 35 metrów, na nim znajdują się trzy wyspy, największa o powierzchni 3ha. Druga 0,5 ha. Nad jeziorem usytuowane miejscowości: Słupy, Szypry, Barczewko, Myki. W jeziorze żyją sumy – olbrzymy o długości ciała po wyżej 2 m i wadze powyżej 40 kg. Trzeci, co do wielkości złapany sum w Polsce to właśnie tutaj. Jezioro jest rybne głównie: sandacz, leszcz, szczupak, węgorz. Nie poleca się tego akwenu do kąpieli.

Nazwę Wadąg wprowadzono urzędowo w 1949r zastępując niemiecką nazwę Wadang See.

Po odpoczynku powrót przez miejscowość Myki, następnie leśny busz z pokonywaniem powalonych drzew i dojście do pętli MPK, gdzie nastąpiło zakończenie sobotniego spaceru. W trakcie odpoczynku odbył się konkurs z wiedzy z okazji Dnia Matki. Największą wiedzą wykazali się: Marianna Bonisławska, Rysia Kłębukowska, Renata Janicka, Michał Kłębukowski. Upominki zwycięzcom konkursu zostaną wręczone 1 czerwca podczas zebrania, na które zapraszamy miłośników członków Naszego Koła. Pytania konkursowe opracował i rajd prowadził prezes Koła Tolek Leszczyński, który jest autorem zdjęć i opisu rajdu.

Na kolejne sobotnie spacery zapraszam po wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *