Mak – kwiat niezwykły

Maki to kwiaty niezwykłe, które budzą na świecie bardzo różne skojarzenia – od pamięci o ofiarach II Wojny Światowej po niebezpieczny narkotyk – opium. Dla wielu z nas, wraz z chabrami i złocieniami, maki są również esencją letniej łąki i wakacyjnego romantyzmu.

Źródła historyczne wskazują, że maki znane były już Sumeryjczykom, ponad 2 tysiące lat przed naszą erą. Starożytni Egipcjanie korzystali często z usypiającej mocy opium, tak samo jak Grecy, którzy na dodatek chętnie wyobrażali sobie swoich bogów z wieńcami i bukietami makowymi. Wielka kariera opium tak naprawdę jednak rozpoczęła się w Chinach, gdzie od XVI wieku powstawały lokale oferujące możliwość zapalenia hipnotyzującej fajki w klimatycznych warunkach. W tym momencie należy jednak podkreślić, że słynny narkotyk pozyskiwany jest ze specjalnej odmiany maku lekarskiego, Papaver somniferum, która odznacza się dużymi kwiatami o szarych lub czarnych plamach wewnątrz płatków. I choć można go uprawiać w ogrodzie, nie jest to wybór częsty.

Mak trafił na naszą działkę, trochę przez  przypadek. Wcześniej rosły inne odmiany, ale wyprowadzaliśmy je na  skarpę nad rzeką, Na działce szybko się „rozmnażały”, zagrażając innym pięknością.

 

Ta odmiana jest trudna w uprawie. Od posadzenia mija trzeci rok i w tym roku pierwsze kwiaty. Są cudne, ale czy mają właściwości narkotyczne – nie próbowaliśmy i na razie nie planujemy……….

1 komentarz do “Mak – kwiat niezwykły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *